Wśród młodych rodziców pojawia się wiele pytań dotyczących takiego zagadnienia, jak wymiana smoczka i butelki dla dziecka. Najczęściej dotyczą one tego, kiedy wymienić smoczek w butelce, jak również i samą butelkę. Oczywiście, zależy to od wielu indywidualnych czynników, jednak można się posiłkować pewnymi ogólnymi wytycznymi, które sugerują, kiedy wymiana jest najbardziej odpowiednia.

Odpowiednia dbałość o smoczki i butelki

Najważniejszą kwestią, która pozwala na to, by móc skorzystać z przedstawionych wytycznych jest odpowiednia dbałość o butelkę i smoczek. Czyszczenie butelki i smoczka powinno odbywać się po każdym użyciu. Warto pamiętać, że używanie do tego celu twardych szczotek może powodować mikrorysy wewnątrz butelki, co sprawia, że w tym miejscu mogą gromadzić się zanieczyszczenia. Z tego powodu warto myć butelkę wtedy, kiedy resztki pokarmu nie zdążyły zaschnąć, wówczas można to zrobić za pomocą delikatnej gąbeczki.

Wymiana smoczka i butelki po uszkodzeniu

Kolejną ważną rzeczą, która podpowiada, że w naszym domu powinien pojawić się nowy smoczek, jest zniszczenie poprzedniego. Pogryzienia, pęknięcia i malutkie dziurki są miejscami, w których mogą zbierać się bakterie, dlatego, jeśli je zauważymy, powinniśmy wymienić smoczek. Ta sama kwestia dotyczy butelki. Może się zdarzyć, że butelka spadnie na podłogę, co spowoduje niewielkie pęknięcia, które z czasem mogą się powiększać. To powoduje przeciekanie płynu i również gromadzenie drobnoustrojów w szczelinie pęknięcia.

Kiedy zmienić smoczek w butelce na większy?

Wraz z rozwojem dziecka pojawia się u niego większy apetyt. Często zdarza się, że kiedy karmimy dziecko za małym smoczkiem, może się ono niecierpliwić. Z kolei zbyt duży smoczek może sprawiać, że dziecko nie nadąży z przełykaniem pokarmu, dlatego tak ważna jest obserwacja naszej pociechy podczas karmienia. Ogólnie rzecz biorąc, smoczek w butelce powinien być wymieniany co trzy miesiące. To oznacza, że pierwszy smoczek naszej pociechy wymieniamy mniej więcej w trzecim miesiącu życia, kolejny w szóstym i tak dalej. W naszym sklepie, w sekcji smoczków i butelek do karmienia znajdziesz też informację w opisie produktu, do jakiego okresu życia przeznaczony jest dany produkt.

Kiedy zmienić butelkę?

Większy apetyt jest również powodem do zmiany butelki dla dziecka. Błędem jest przekonanie, że duża butelka zakupiona raz wystarczy na długi okres czasu, ponieważ z pewnością się zużyje oraz będzie bardzo niewygodna przy karmieniu noworodka. Warto więc zaczynać karmienie od małych pojemności, przyjmując, że dziecko w każdym miesiącu spożywa około 10 ml pokarmu więcej. To oznacza, że wymiana butelki powinna mieć miejsce mniej więcej co trzy miesiące.

Jak często zmieniać smoczek uspokajający?

Butelka i smoczek w butelce to nie jedyne akcesoria, które mogą generować wątpliwości rodziców. Często pojawia się również pytanie, co ile wymieniać smoczek uspokajający. Przede wszystkim, zależy to od częstotliwości użytkowania go przez dziecko. Jeśli jednak nie zauważamy szczególnych śladów zużycia, pęknięć i dziurek, nie ma powodu, by wymieniać smoczek częściej niż co dwa - trzy miesiące. Szeroki wybór smoczków w naszym sklepie sprawia, że może on być wybrany pod względem rozmiaru i odpowiadającego nam koloru.